Jak vzniká zubní kámen u psů a koček

Minerální usazenina vzniklá usazováním krystalů minerálních solí ve vrstvě zubního plaku. Tvorbou zubního kamene trpí zejména malá plemena psů: na prvním místě yorkshire teriér, dále čivava, maltézský psík, bišonek, ale také např. jezevčík nebo pudl a další plemena. Tvorbu zubního kamene lze jen minimálně ovlivnit složením potravy. Hlavní příčinou je vysoký obsah minerálních solí ve slinách daný genetickou predispozicí. Další predispozicí jsou i perzistentní mléčné zuby, nebo špatná okluze (skus).

Zubní kámen u psů a koček sám o sobě není onemocnění, problémem jsou však bakterie, které se v zubním kameni rozmnožují. Jako první dojde k napadení dásní a rozvoje zánětu dásní, projevujícím se nejprve zarudnutím, později i hnisavým výpotkem kolem zubů, respektive kolem usazeného zubního kamene. Dochází k ústupu dásně, odhalení zubního kořene, viklání a někdy samovolnému vypadnutí postižených zubů. Zánět měkkých tkání kolem zubu může rovněž vyústit v resorpci kosti. Kost ztrácí svoji pevnost a při neopatrném pohybu, např. seskoku psa z gauče, dochází až k patologickým frakturám čelistí. Nejedná se však pouze o problém lokalizovaný do ústní dutiny. Bakterie množící se pod zubním kamenem jsou krví distribuovány do celého organismu a dochází k jejich zachytávání zejména v plicích, kde způsobují chronické bronchitidy, a na srdečních chlopních, které následkem zánětu mění svůj tvar a elasticitu a nemohou dále zajišťovat správnou srdeční funkci.

Celý proces je chronický, dlouhodobě se zhoršující, proto může být obtížné všimnout si projevů bolesti, zahrnující snížený příjem krmiva, kousání pouze na jednu stranu, ale také celkovou apatii, která bývá často dávána do souvislosti spíše s věkem pacienta.

Odstranění zubního kamene

Na našem pracovišti provádíme stomatologické ošetření zahrnující odstranění zubního kamene pomocí ultrazvuku, extrakci nevratně poškozených zubů a následné leštění pomocí abrazivní pasty, aby se minimalizovalo poškození zubní skloviny a následné opětovné usazování zubního kamene. Jelikož se jedná o zákrok prováděný v celkové anestezii a ve většině případů u starších jedinců, je jednoznačně doporučováno předoperační vyšetření.

Existuje mnoho přípravků nabízených jako prevence vzniku zubního kamene – prášky nebo ústní vody podávané v krmivu nebo vodě, dentální tyčinky, nebo speciální granule. Nejúčinnější metodou je však mechanické čištění zubů pomocí zubního kartáčku a pasty minimálně dvakrát týdně. Nebojte se zeptat, rádi vám stav zubů vašeho pejska zhodnotíme a rovněž poradíme s možnou prvencí.

MVDr. Veronika Heinová

Publikováno: 11. 8. 2023