Torze žaludku (synonyma přetočení žaludku, GDV, gastroduodenální volvulus, dilatace žaludku) je obávaný perakutní, život ohrožující stav, postihující převážně velká a obří plemena.

Příznaky torze žaludku

Vzniká většinou bezprostředně po nakrmení, není to ale vždy podmínkou. Dochází k naplnění žaludku plynem (lze pozorovat výrazné zvětšení dutiny břišní) a jeho otočení kolem osy. Rozšířený žaludek tlačí na orgány dutiny břišní a na bránici, což stěžuje dýchání. Tlak na velké cévy dutiny břišní vede k sníženému žilnímu návratu krve k srdci. Vlivem rotace žaludku dochází k přerušení krevního zásobování stěny žaludku, která nekrotizuje (odumírá).

Tento vážný stav je nutno řešit co nejdříve, maximálně do několika málo hodin po vzniku, okamžitým chirurgickým zákrokem po předchozí stabilizaci oběhu a alespoň částečným vypuštěním plynu z žaludku. I po úspěšném zákroku někdy dochází několik dní po operaci k úhynu pacienta v důsledku srdečního selhání. Statisticky na torzi umírá kolem 30% pacientů.

Zde jsou dva příklady pacientů s torzí žaludku. * 10-letá fena Německého ovčáka Mary byla předvedená dvě hodiny po jídle pro neochotu k pohybu. Okamžitě po příchodu byla stabilizována a úspěšně operována. Stěna žaludku byla přišita ke stěně dutiny břišní v rozsahu posledních žeber (gastropexe) z důvodu prevence další torze. Pacientka se rychle uzdravila a je v pořádku a zdráva.

Fenka Mary RTG zobrazení torze

Rok a deset měsíců stará fena Německé dogy byla přinesena v boční poloze 16 hodin po nakrmení.

Po úspěšné stabilizaci bylo ihned přikročeno k chirurgickému zákroku. Po otevření dutiny břišní bylo patrno odumření 90 % žaludeční stěny, což není stav slučitelný s životem a bylo nutno provést euthanasii.

Publikováno: 10. 8. 2023