Mezi základní preventivní úkony u psů a koček patří vakcinace a odčervení – neboli odstranění vnitřních parazitů. Velmi důležité je odčervení štěňat a koťat.

Jak často mám své zvíře odčervovat?

Dospělé psy a kočky je vhodné odčervovat preventivně 2-3x ročně, pokud loví a poté požírají hraboše nebo jiné hlodavce, tak 4x ročně. Před odčervením můžete zaslat trus Vašeho zvířete na koprologické vyšetření – na vyšetření výskytu vajíček parazitů v trusu. Pokud je u Vašeho zvířete podezření na výskyt parazitů, odčervuje se intenzivněji.

Jak často mám své zvíře odčervovat?

Dospělé psy a kočky je vhodné odčervovat preventivně 2-3x ročně, pokud loví a poté požírají hraboše nebo jiné hlodavce, tak 4x ročně. Před odčervením můžete zaslat trus Vašeho zvířete na koprologické vyšetření – na vyšetření výskytu vajíček parazitů v trusu. Pokud je u Vašeho zvířete podezření na výskyt parazitů, odčervuje se intenzivněji.

Pořídil jsem si kotě/štěně:

Štěňata a koťata jsou nejvíce napadená vnitřními parazity, nejčastěji trpí na škrkavky. K přenosu může dojít nejen pozřením infikovaného materiálu ale také z matky. Před porodem by se měla matka odčervit před krytím, v první polovině březosti a poté pravidelně spolu s potomky. I přes řádné ošetření matky se mláďata musí pravidelně odčervovat – stresem v březosti a z kojení se mohou parazité uvolňovat ze střevní stěny matky a putovat přes placentu k plodům nebo do mléčné žlázy do mléka.

Doporučujeme odčervovat podle následujícího programu:

  • 2., 4., 6., 8., 10. a 12. týden života – od narození každé 2 týdny do stáří 3 měsíců
  • 3., 4., 5. a 6. měsíc života – od 3. měsíce po měsíci do půl roku života
  • 6., 9. a 12. měsíc života – od půl roku co 3 měsíce do roku stáří, poté pravidelně 2-3xdo roka jako dospělého jedince

Jak poznám, že má mé zvíře vnitřní parazity?

Vnitřní parazité mohou napadat skoro všechny tkáně zvířete, nejčastěji tenké střevo. V tenkém střevě odebírají zvířeti živiny, mohou střevo až zacpávat a při nadměrné střevní peristaltice způsobit intususcepci – stav kdy se jedna část střeva vsune do druhé a uskřine ji.
Příznaky onemocnění jsou nespecifické – z nejčastějších může mít Vaše zvíře průjem, nechutenství, apatii, zhoršenou kvalitu srsti, zvětšené břicho. Může vykazovat kolikové bolesti, kašel, křeče.
Pokud je zvíře napadeno parazity masivně, můžete nalézt vajíčka v trusu – vypadají jak zrnka rýže nebo plochý světlý článek tasemnice. Většina vajíček je ale mikroskopická. Pokud máte podezření, že je Vaše zvíře napadeno vnitřními parazity, můžete donést vzorek trusu na koprologické vyšetření. Většina larev a vajíček je ale mikroskopická. Pokud máte podezření, že je Vaše zvíře napadeno vnitřními parazity, můžete donést vzorek trusu na koprologické vyšetření.

Jaké vnitřní parazity mají psi a kočky nejčastěji?

Vnitřních parazitů je nespočetné množství. Zkusím Vám zde přiblížit ty, s kterými se setkáváme nejčastěji.

Škrkavky

Toxocara canis u psa, Toxocara cati u kočky způsobují askaridózu. 10-20% psů a koček jsou nakažení. Nejčastěji nalézáme u mláďat. K přenosu dochází transplacentárně v březosti (90% nakažených štěňat), laktogenně mateřským mlékem od matky nebo pozřením nakaženého drobného zvířete. Tato hlístice má enterohepatopulmonální cyklus – to znamená, že nezůstává jen ve střevě, ale migruje ve zvířeti do plic a do jater, kde dospívá a které poškozuje. Nakažené mládě má zvětšené břicho, zesílené střevní kličky, neprospívá, trpí průjmem až akutní kolikovou bolestí. Může také kašlat a mít bronchopneumonii - zánět průdušek a plic. Odumřelé larvy škrkavek vylučují do krve mláděte toxin ascaridin, který způsobuje křeče a nervové poruchy.

Tasemnice

Dipylidium caninum, Taenia spp. Mesocestoides spp., Echinococcus spp. a další. Tito parazité mají dlouhé ploché světlé článkované tělo. Při masivní infekci můžete zaznamenat drobné články v trusu. Pes nebo kočka se nakazí pozření infikované svalové tkáně – hlodavce, krmného masa, ještěrek, obojživelníky nebo jiných drobných zvířat. Tasemnice Dipilidium caninum je přenášená blechami a všenkami. Klinické příznaky jsou nespecifické jako průjmy, apatie, zvrácené chutě – klacky, kameny. Tasemnicemi rodu Echinococcus spp. se může nakazit člověk!

Giardióza

je způsobená protozoárním parazitem Giardia intestinalis. Napadá hlavně mláďata nebo dospělé jedince při zhoršených hygienických podmínkách chovu. K nakažení dojde z kontaminované vody nebo potravy. Příznaky jsou opět nespecifické – průjmy a neprospívání zvířete. Běžné antiparazitární přípravky jsou na ni neúčinné. Pro diagnostiku je třeba donést směsný vzorek na koprologické vyšetření – vylučuje se do trusu nepravidelně, je vhodné donést vzorky trusu z více dní. Je možný přenos na člověka.

Hrozí přenos na člověka?

Některými parazity se může nakazit i člověk. Při dodržování základních hygienických opatření, je ale riziko přenosu na člověka malé. Infekční larvy a vajíčka se nacházejí v trusu – tudíž včasným odstraňováním exkrementů se riziko přenosu výrazně sníží. Abyste možné riziko nakažení ještě snížili, doporučujeme pravidelně Vaše zvíře odčervovat. Které přípravky mám zvolit? Antiparazitárních přípravků je celá řada. Většinou obsahují kombinaci více účinných látek, tudíž se již nemusí pravidelně střídat, jak tomu bylo v minulosti. Nejčastěji se používají přípravky proti tasemnicím, škrkavkám a jiným hlístům. Pokud byste cestovali se psem do zahraničí do teplejších oblastí, je vhodné mu po příjezdu podat přípravek proti dirofilarióze – srdeční červivosti. Antiendoparazitika se vyrábějí buď jako tablety, pasty nebo pipety ve formě spot-on oblíbené hlavně u koček. Pipety se podávají zvířeti na kůži v oblasti kohoutku. Často bývají v kombinaci proti vnitřním i vnějším parazitům. Antiparazitární přípravky ve formě tablet, past nebo spot-on pipet máme běžně skladově v naší ordinaci. Pokud byste si nevěděli rady kdy a čím Vaše zvíře odčervit nebo měli jakýkoliv dotaz, neváhejte se na nás obrátit.

MVDr. Anna Spurná

Zdroje:
Klinická parazitologie psa a kočky: V.Svobodová, M.Svoboda, E.Vernerová; Miroslav Svoboda - B-V-M- 2013
Textbook of Clinical Parasitology in Dogs and Cats: F.Beugnet, L.Halos, J.Guillot; 2018

Publikováno: 11. 8. 2023