V naší veterinární ordinaci máme k dispozici rychlý diagnostický test Idexx SNAP 4Dx, který umožňuje vyšetřit čtyři infekční choroby přenášené klíšťaty a krevsajícím hmyzem současně. Test může sloužit k preventivní detekci u psů po možné nákaze infikovanými klíšťaty nebo komáry i k diagnostice při propuknutí onemocnění. Vzácně se mohou objevit falešně pozitivní a falešně negativní výsledky testu, proto v případě pozitivního výsledku nebo vážného podezření z nákazy je nutno jej doplnit dalšími vyšetřeními.

Test je třeba jednu hodinu před vyšetřením připravit, proto Vás prosíme, abyste se na vyšetření objednali.

Cena za vyšetření je 750,- Kč.

Lymská borelióza

Lymská borelióza (původce Borrelia burgdorferi) je přenášena klíšťaty a krevsajícím hmyzem. U psa se projevuje kulháním, zvýšenou teplotou, projevy bolestivosti při pokusu o manipulaci s postiženou končetinou, někdy apatií, snadnou unavitelností a nechutenstvím. Může vyvolat i celkovou infekci a vzácně končí smrtí. Onemocnění se projevuje i několik měsíců po napadení infikovaným klíštětem, často i po přeléčení recidivuje a v organismu může přetrvávat i celé roky. Proti borelióze existuje ochranné očkování. Minimální časový odstup mezi kontaktem s nakaženým klíštětem a testací je 3-6 týdnů.

Anaplasmóza

Anaplasmóza (původce Anaplasma phagocytophillum) je v České republice stále častěji se vyskytující onemocnění psa přenášené klíšťaty, často dochází k současné nákaze anaplasmósou a boreliózou od jednoho infikovaného klíštěte. Mezi příznaky onemocnění patří návratná horečka, apatie, nechutenství, postižení pohybového, nervového trávícího a dýchacího parátu. Minimální časový odstup mezi kontaktem s nakaženým klíštětem a testací je 1-3 týdny.

Ehrlichióza

Ehrlichióza (původce Ehrlichia canis) je infekce napadající krevní buňky přenášená klíšťaty. Vyskytuje se hlavně v tropických a subtropických oblastech, běžně v jižní Evropě, stále častěji i v České republice. Minimální časový odstup mezi kontaktem s nakaženým klíštětem a testací je 1-3 týdny.

Dirofilarióza

Dirofilarióza (původce Dirofilaria immitis) je infekce přenášená komáry na psy, kočky i člověka. Způsobuje srdeční a podkožní červivost. Vyskytuje se hlavně v jižní Evropě, stále častěji i v České republice. Minimální časový odstup mezi kontaktem s nakaženým klíštětem a testací je 5-7 měsíců.

Publikováno: 10. 8. 2023