Jako dermatitida se označuje zánět kůže. Zánět kůže může zasahovat různé vrstvy kůže. Dermatitida pak může být označována jako povrchová, nebo hluboká. Povrchová dermatitida zasahuje pouze epidermis (pokožku), což je první vrstva kůže. Hluboká dermatitida pak zasahuje až do škáry, případně podkožního vaziva. Dermatitida může vzniknout z mnoha příčin. Často vzniká následkem poškození kůže vnějším prostředím, a to např. po koupání ve znečištěné vodě, vlivem pruritu v případě ektoparazitů (nejčastěji blechy, případně vši, všenky, demodikoza, cheyletiela, atd.), nebo může vznikat pouze jako následek oslabení kožní bariéry. Velmi častou dermatitidou je tzv. hot spot, což je hluboký, hnisavý zánět kůže, který se projevuje u některých psů opakovaně a především v letním období. Zánět tohoto typu se rozvine často i během několika málo hodin, vliv na to může mít především autotraumatizace kůže samotným pacientem. Dermatitidy ale mohou vznikat z celkových onemocnění, jako jsou např. hormonální poruchy (hypotyreóza, Cushingův syndrom), nebo jako komplikace alergie na krmivo nebo atopické dermatitidy. Často jsou opakující se dermatitidy jediným příznakem těchto celkových onemocnění.

Kožní záněty u psů a koček - projevy

Dermatitida může být pro zvířata velmi obtížná, protože ve většině případů způsobuje úporné svědění, zvíře se olizuje, kouše, škrabe, a tím si může stav výrazně zhoršit. Dermatitida vypadá klinicky jako ložisko zarudnutí na kůži, případně se mohou objevovat pustulky, exsudát nebo strupy. Srst v okolí bývá nekvalitní a ulámaná. V postiženém místě bývá kůže citlivá na dotek a oteklá. V případě, že se zvíře škrabe, je potřeba tomu zabránit. Nejčastěji se k tomu používá límec nebo náhubek, záleží ale na místě postižení kůže. Postižené místo je potřeba nejlépe oholit, aby bylo možné lokálně ošetřovat. V mírnějších případech stačí místo ošetřovat lokálně, a to pomocí desinfekce, speciálních šamponů nebo pěn, které obsahují desinfekční látky. V horších případech je potřeba kombinace lokální a celkové terapie. Celková terapie spočívá v perorální aplikaci antibiotik. Tato terapie může dle stavu trvat 2-8 týdnů. V některých případech i déle.

Léčba dermatitidy

Vždy je potřeba zjistit příčinu, která dermatitidu vyvolala a dle toho nasadit vhodnou terapii. Někdy je obtížné ihned najít příčinu onemocnění. Proto je zapotřebí trpělivost ze strany majitele a také ošetřujícího lékaře. Vždy je při diagnostice nutné postupovat od jednodušších testů k těm složitějším- přes seškrab, cytologii, kultivaci, histologii, vyšetření krve až k náročnějším eliminačním dietám nebo alergenodiagnostice.

Publikováno: 11. 8. 2023