Demodikoza je parazitární onemocnění kůže. Původcem je Demodex canis u psů a Demodex cati u koček. Demodex (trudník) je parazit, který má doutníkovitý tvar těla a parazituje v chlupových folikulech a mazových žlázách v kůži zvířete. Žije se v malém množství u každého, i zdravého, zvířete. Klinické obtíže přicházejí až po jeho pomnožení. Primárně je demoxikoza nesvědivé onemocnění. Ke svědění dochází při komplikacích, kdy vznikají na kůži závažnější změny.

Onemocnění se může prezentovat ve dvou formách: forma lokalizovaná a forma generalizovaná.

Demodikoza u koček

U koček se demodikoza vyskytuje výjimečně, způsobuje u nich nejčastěji lokalizovanou formu- většinou přitom způsobí zánět zevního zvukovodu. Generalizovaná forma demodikozy je u koček velice vzácná.

Demodikoza u psů

Mnohem častější je demodikoza u psů. Lokalizovanou formou se nejčastěji nakazí mladí psi, okolo 3-10 měsíců věku. K nakažení dochází většinou od matky při sání mléka. Při lokalizované formě dochází k výskytu alopetických ložisek kolem očí (typické „brýle“), na hřbetu nosu, případně jinde na těle. Kromě alopecie můžeme pozorovat šupinatění v postižené oblastí, případně zarudnutí. Při lokalizované demodikoze dochází ve většině případů k jejímu samovolnému vymizení. Může ovšem přecházet v závažnější formu, generalizovanou, kdy vzniká chronická dermatitida projevující se alopeciemi, zarudnutím, vznikem krust, strupů, lichenifikací, hyperpigmentací, až sekundární bakteriální infekcí (právě při nich dochází ke vzniku svědění).

Diagnostika

Diagnostika spočívá v provedení hlubokého kožního seškrabu a nálezu parazita mikroskopickým vyšetřením. Negativní nález neznamená, že se nejedná o demodikozu. Někdy se podaří prokázat až při několikátém seškrabu, protože demodex žije v hloubce v chlupových folikulech a mazových žlázách. V některých případech je potřeba provést pro stanovení diagnózy biopsii kůže. K tomu dochází ale zřídka.

Terapie: lokalizovaná forma bývá řešena aplikací příslušných antiparazitik, případně může i bez terapie vymizet spontánně. Generalizovaná forma se sekundární bakteriální infekcí bývá řešena aplikací celkových antibiotik, lokální terapií pomocí desinfekčních šamponů, aplikací antiparazitik

Publikováno: 11. 8. 2023